ESC 80 hänvisningsarmatur TWT8053WAT
3 h batteri LED-hänvisningsarmatur med Aalto Control trådlös övervakning och Lumi Test självtestfunktion
ESC 80 är en hänvisningsarmatur utrustad med en ljusskylt som kombinerar den senaste tekniken med modern armaturdesign. Tack vare Teknowares innovativa elektronik- och produktdesign, har ESC 80-armaturen ett jämnt belyst piktogram, låg strömförbrukning, samt ett slankt utseende.
Det går att välja mellan tre olika armaturstorlekar. ESC 80-armaturer kan användas både ensidiga och dubbelsidiga, och monteras på ytan eller infällda. ESC 80 är särskilt enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Piktogram köps separat.
| Produktkod | TWT8053WAT | Sähkönumero (FI) | 4148766 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 06438045028569 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,30 kg | |
| Mått | 268 × 40 × 185 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 3 | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9005 (Jet black) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| IP-klass | IP43 | Ljuskälla | LED | |
| LumiTest | Ja | Max inmatningseffekt VA | 4,7 | |
| Montage | Tak, Vägg | Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Piktogram | None | |
| Skyddsklass | II | Håltagning för infälld montering | 53 x 275 | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -5...+30 | Överkopplingsbar | Ja | |
| Läsavstånd | 20 m, 26 m, 30 m |
| Produktkod | TWT8053WAT |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148766 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 06438045028569 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,30 kg |
| Mått | 268 × 40 × 185 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 3 |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9005 (Jet black) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Max inmatningseffekt VA | 4,7 |
| Montage | Tak, Vägg |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Piktogram | None |
| Skyddsklass | II |
| Håltagning för infälld montering | 53 x 275 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -5...+30 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 20 m, 26 m, 30 m |
Måttritningar



Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
| Installationsanvisning ESC 80 - VOT51 | File |
Installationsvideor
Produkter som krävs
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg |
