Stamina Line Lowbay nödljusarmatur TWT7451WK
Adresserbar 230 V centralmatad nödljusarmatur
Stamina Line Lowbay är utvecklad för att klara tuffa krav i krävande miljöer.
Armaturen har en slagtålig IK 10 stomme i aluminium och är damm- och vattentät enligt skyddsklass IP65. Armaturen klarar omgivningstemperatur ned till -30C. Modellen är anpassad för utrymningsvägar och har en lång och smal ljusbild.
| Produktkod | TWT7451WK | Sähkönumero (FI) | 4244130 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045024554 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,20 kg | |
| Mått | 265 × 100 × 87 mm | Stommmaterial | aluminiumgjutning | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9007 (Grey aluminium) | |
| Diffusor Material (SE) | Glass | Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| IK-klass | IK10 | Intelligent Controller | Ja | |
| IP-klass | IP65 | Ljuskälla | LED | |
| Ljusflöde (lm) | 170 | Max inmatningseffekt VA | 10 VA | |
| Max inmatningseffekt W | 6 W | Montage | Tak, Vägg | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Skyddsklass | I | |
| Tapsa Control | Ja | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT7451WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4244130 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045024554 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,20 kg |
| Mått | 265 × 100 × 87 mm |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material (SE) | Glass |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IK-klass | IK10 |
| Intelligent Controller | Ja |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 170 |
| Max inmatningseffekt VA | 10 VA |
| Max inmatningseffekt W | 6 W |
| Montage | Tak, Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | I |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 6 | 8 | 18 | 1 |
| 3 | 4 | 8.5 | 21 | 1 |
| 4 | 2 | 9 | 24 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Stamina - VOT111 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | E7345674 | Stamina väggfäste XWT5210 | Lägg till i varukorg |
| XWT5211 | E7345675 | Stamina takfäste WXT5211 | Lägg till i varukorg |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | E7345674 | Stamina väggfäste XWT5210 | Lägg till i varukorg |
| XWT5211 | E7345675 | Stamina takfäste WXT5211 | Lägg till i varukorg |
