Solid Zone Midbay nödljusarmatur TWT3652WA
1 h batteri nödljusarmatur för öppna ytor med Aalto Control trådlös övervakning och Lumi Test självtestfunktion
Solid Zone Midbay har utvecklats för nödbelysning av öppna ytor.
Hög klassificering (IP65) säkerställer att armaturen är helt damm- och vattentät.
Solid är lämplig för användning i exempelvis industrilokaler och garage. Escap- och centralmatade armaturer är lämplig också utomhus. Solid-armaturerna använder högeffektiva lysdioder som ljuskälla.
Armaturen har utformats speciellt för snabb och enkel installation.
| Produktkod | TWT3652WA | Sähkönumero (FI) | 4211375 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045021379 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,10 kg | |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Stommmaterial | plast | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | IP-klass | IP65 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 600 | Max inmatningseffekt VA | 2,7 VA | |
| Montage | Yt | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | II | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -0…+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT3652WA |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4211375 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045021379 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,10 kg |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 600 |
| Max inmatningseffekt VA | 2,7 VA |
| Montage | Yt |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | II |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -0…+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 4 | 35 | 5.5 | 10 | 10 | 5.5 |
| 6 | 15 | 6.5 | 12.5 | 12.5 | 6.5 |
| 8 | 8 | 7.5 | 14.5 | 14.5 | 7.5 |
| 10 | 5 | 7.5 | 15 | 15 | 7.5 |
| 12 | 3.5 | 8 | 16 | 16 | 8 |
| 14 | 2.5 | 8.5 | 17 | 17 | 8.5 |
| 16 | 2 | 8.5 | 18 | 18 | 8.5 |
| 18 | 1.5 | 8.5 | 17.5 | 17.5 | 8.5 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Solid - VOT105 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWT3001 | Solid infälld monteringsram TWT3001 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3002 | 7347085 | Solid vägghållare TWT3002 | Lägg till i varukorg |
| TWT3003 | Solid flagghållare TWT3003 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3004 | Solid takhållare TWT3004 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3006 | Solid pendelhållare TWT3006 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3007 | Solid skyddsplåt TWT3007 | Lägg till i varukorg |
