Slimspot II Line Midbay nödljusarmatur TWT1141WK
Adresserbar 24 V centralmatade nödljusarmatur
Slimspot II är en mycket effektiv nödljusarmatur med armaturhus helt i metall. Den har ett elegant och minimalistiskt utseende så att den smälter in med omgivningen och arkitekturen. Den breda produktfamiljen och utbudet av optik från Slimspot II ger dig flera alternativ för att passa en mängd olika applikationer och system. Slimspot II är designad för inomhusbelysning och har en hållbar metallstomme. Standardfärgen på armaturen är vit. På begäran är det också möjligt att få Slimspot II i svart och grått för att matcha omgivningen.
Slimspot II Line Midbay ger ett långt och smalt mönster som effektivt lyser upp utrymningsvägar.
| Produktkod | TWT1141WK | Sähkönumero (FI) | 4148533 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045025582 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,40 kg | |
| Mått | 90 × 90 × 47 mm | Stommmaterial | metal | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Form | Round | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | IP-klass | IP20 | |
| Ljuskälla | LED | Ljusflöde (lm) | 265 | |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA | Max inmatningseffekt W | 3,0 W | |
| Montage | Infälld | Nominell anslutningsspänning | 24 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Skyddsklass | III | Håltagning för infälld montering | ø75 | |
| Tapsa Control | Ja | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT1141WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148533 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045025582 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,40 kg |
| Mått | 90 × 90 × 47 mm |
| Stommmaterial | metal |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Form | Round |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| IP-klass | IP20 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 265 |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Max inmatningseffekt W | 3,0 W |
| Montage | Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 24 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | III |
| Håltagning för infälld montering | ø75 |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar


Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 40 | 5 | 11 | 1 |
| 4 | 15 | 6.5 | 17 | 1 |
| 6 | 6 | 7.5 | 20 | 1 |
| 8 | 3.5 | 7 | 21 | 1 |
| 10 | 2 | 6.5 | 21 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Slimspot - VOT35 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
