Slimspot II Zone Lowbay nödljusarmatur TWSA292WMC
Escap nödljusarmatur med 1 h kondensatordrift och Lumi Test självtestfunktion
Slimspot II är en mycket effektiv nödljusarmatur med armaturhus helt i metall. Den har ett elegant och minimalistiskt utseende så att den smälter in med omgivningen och arkitekturen. Den breda produktfamiljen och utbudet av optik från Slimspot II ger dig flera alternativ för att passa en mängd olika applikationer och system. Slimspot II är designad för inomhusbelysning och har en hållbar metallstomme. Standardfärgen på armaturen är vit. På begäran är det också möjligt att få Slimspot II i svart och grått för att matcha omgivningen.
Slimspot II Zone Lowbay ger ett brett, jämt mönster.
| Produktkod | TWSA292WMC | Sähkönumero (FI) | 4244100 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045024257 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,80 kg | |
| Mått | 85 × 85 × 46 mm | Drifttid (h) | 1 h | |
| Stommmaterial | metal | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material (SE) | Acryle | |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | EN 60598-2-22 | Ja | |
| Escap | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Form | Square | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| IP-klass | IP20 | Ljuskälla | LED | |
| LumiTest | Ja | Ljusflöde (lm) | 115 | |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA | Montage | Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Skyddsklass | I | |
| Håltagning för infälld montering | ø75 | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWSA292WMC |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4244100 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045024257 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,80 kg |
| Mått | 85 × 85 × 46 mm |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | metal |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Form | Square |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP20 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 115 |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Montage | Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Håltagning för infälld montering | ø75 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar



Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 2 | 4 | 8 | 8 | 4 |
| 3 | 1.6 | 4 | 8 | 8 | 4 |
| 4 | 1.4 | 3 | 8.5 | 8.5 | 3 |

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 2 | 4 | 8 | 3 |
| 3 | 1.6 | 4 | 8 | 1 |
| 4 | 1.4 | 3.7 | 7.5 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Slimspot - VOT35 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
