Zonespot II Highbay nödljusarmatur TWS8492WMCT
ESCAP nödljusarmatur med 1 h kondensatordrift och Lumi Test självtestfunktion
Zonespot II Highbay, TWS8492WMC är en nödljusarmatur med hög prestanda, utformad för att belysa öppna ytor med 6-12 meters takhöjd. Armaturen är enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Zonespot II Highbay drar nytta av den senaste LED-tekniken. Dess optik är utformad för att belysa öppna ytor på ett effektivt sätt, speciellt på hög höjd. Tack vare att Zonespot II är IP43- klassad är den även lämplig för fuktiga miljöer.
| Produktkod | TWS8492WMCT | Sähkönumero (FI) | 4148785 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 06438045028750 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,90 kg | |
| Mått | 180 × 180 × 50 mm | Drifttid (h) | 1 h | |
| Stommmaterial | plast | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9005 (Jet black) | Diffusor Material (SE) | Acryle | |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | EN 60598-2-22 | Ja | |
| Escap | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | IP-klass | IP43 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 110 | Max inmatningseffekt VA | 3 VA | |
| Montage | Yt | Montage (med tillbehör) | Pendel | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Skyddsklass | II | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWS8492WMCT |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148785 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 06438045028750 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,90 kg |
| Mått | 180 × 180 × 50 mm |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9005 (Jet black) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 110 |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Montage | Yt |
| Montage (med tillbehör) | Pendel |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | II |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 27 | 2.5 | 5 | 5 | 2.5 |
| 3 | 18 | 2.5 | 5.5 | 5.5 | 2.5 |
| 4 | 10 | 2.5 | 5.5 | 5.5 | 2.5 |
| 6 | 4.5 | 3 | 6 | 6 | 3 |
| 8 | 2.5 | 3 | 6.5 | 6.5 | 3 |
| 10 | 1.5 | 3 | 7 | 7 | 3 |
| 12 | 1.25 | 3 | 7 | 7 | 3 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Line/Zonespot, Yt montage - VOT79 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg |
