Stamina Zone nödljusarmatur TWS5292WMS
Nödljusarmatur med 1 h superkondensatordrift, självtestfunktion och ljussensor
Stamina Zone är konstruerad för att klara de tuffaste kraven i krävande miljöer.
Armaturen har en slagtålig IK10-stomme i metall och är både dammtät och vattenbeständig (IP65). Tack vare Escap-superkondensatorn fungerar armaturen även i iskalla temperaturer ned till −25 °C. Stamina har flera olika monteringsalternativ och kan även användas som allmänbelysning på 300 lumen när den är ansluten till elnätet. TWS5292WMS är utrustad med en justerbar ljussensor som stänger av allmänbelysningsläget när det omgivande ljuset överstiger ett valt luminansvärde mellan 10–600 lux.
| Produktkod | TWS5292WMS | Sähkönumero (FI) | 4148746 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 06438045028361 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,40 kg | |
| Mått | 265 × 100 × 87 mm | Drifttid (h) | 1 h | |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9007 (Grey aluminium) | Diffusor Material (SE) | Glass | |
| Elektrisk montage | 3/4 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | Escap | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| IK-klass | IK10 | IP-klass | IP65 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 32 | Max inmatningseffekt VA | 11 VA / 3 VA | |
| Montage | Tak, Vägg | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | I | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWS5292WMS |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148746 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 06438045028361 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,40 kg |
| Mått | 265 × 100 × 87 mm |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material (SE) | Glass |
| Elektrisk montage | 3/4 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IK-klass | IK10 |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 32 |
| Max inmatningseffekt VA | 11 VA / 3 VA |
| Montage | Tak, Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2 | 14 | 1.2 | 2.3 | 1.5 | 2.7 |
| 2.5 | 9 | 1.4 | 3 | 1.6 | 3.2 |
| 3 | 6 | 1.5 | 3.1 | 1.8 | 3.5 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Stamina - VOT111 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | E7345674 | Stamina väggfäste XWT5210 | Lägg till i varukorg |
| XWT5211 | E7345675 | Stamina takfäste WXT5211 | Lägg till i varukorg |
