Solid Line Midbay nödljusarmatur TWS4392WA
Escap LED-nödljusarmatur med 1 h kondensatordrift och trådlös övervakning och Lumi Test självtestfunktion
Solid Line Midbay är konstruerad för nödbelysning av utrymningsvägar. Armaturen är helt damm- och vattentät, så att den är lämplig för användning i exempelvis industrilokaler och garage. Escap- och centralmatade armaturer är lämpliga också utomhus.
Solid Line Midbay -armaturerna använder högeffektiva lysdioder som ljuskälla.
Armaturen har utformats speciellt för snabb och enkel installation.
| Produktkod | TWS4392WA | Sähkönumero (FI) | 4282284 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045021171 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,50 kg | |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 1 h | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| Escap | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | IP-klass | IP65 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 92 | Max inmatningseffekt VA | 3 VA | |
| Montage | Yt | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | II | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25…+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWS4392WA |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4282284 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045021171 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,50 kg |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 92 |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Montage | Yt |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | II |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25…+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 17 | 3.5 | 9 | 1 |
| 3 | 12 | 4 | 10 | 1 |
| 4 | 6.5 | 4 | 11 | 1 |
| 6 | 2.5 | 5 | 12 | 1 |
| 8 | 1.5 | 4 | 12 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Solid - VOT105 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWT3001 | Solid infälld monteringsram TWT3001 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3002 | 7347085 | Solid vägghållare TWT3002 | Lägg till i varukorg |
| TWT3003 | Solid flagghållare TWT3003 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3004 | Solid takhållare TWT3004 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3006 | Solid pendelhållare TWT3006 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3007 | Solid skyddsplåt TWT3007 | Lägg till i varukorg |
