Nödbelysningscentral TKT6518BP
TKT65B-serien erbjuder en enklare lösning för att driva armaturer. Dessa aggregat är lämpliga för medelstora anläggningar.
De nya TKT65xxBP-centraler är med dörr och kapslingsklass IP34.
Teknisk data
- matningsspänning 230 VAC
- utspänningen i normalläge 230 VAC
- utspänningen i batteriläge 216 VDC
- batterispänningen är 216V/DC, vilket möjliggörs genom sammankoppling av 18 stycken 12 volts batterier i serie
- beroende på modell 6, 12, 18 eller 24 utgångar(kretsar)
| Produktkod | TKT6518BP | Sähkönumero (FI) | 7123934 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045019895 | |
| Tullkod | 85044095 | Vikt | 31,00 kg | |
| Mått | 590 × 262 × 862 mm | Batterispänning (VDC) | 216 | |
| Stommmaterial | tunnplåt | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | EN 50171 | Ja | |
| ETIM class | [EC002678] | IP-klass | IP34 | |
| Max batteristorlek (Ah) | 65 | Max Load Inrush Current per Single Output Circuit / 1 ms (A) (SE) | 120 | |
| Max belastning, 1 h drifttid (W) | 4500 W | Max totalbelastning, 1 h batteridrift (W) | 4500 W | |
| Max totalbelastning, 3 h batteridrift (W) | 3340 W | Max totalbelastning, nätdrift (VA) | 2580 | |
| Nominell anslutningsspänning | 1~ N/PE 220-240 VAC, 50 Hz | Antal armaturkretsar | 18 x 250 VA / W | |
| Utspänning, batteridrift (VDC) | 216 | Nominell utspänning, nätdrift (VAC) | 220-240 VAC | |
| Effektförbrukning (VA) | 3680 | Required Short Circuit Current per Single Output Circuit (A) (DE) | 11 |
| Produktkod | TKT6518BP |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 7123934 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045019895 |
| Tullkod | 85044095 |
| Vikt | 31,00 kg |
| Mått | 590 × 262 × 862 mm |
| Batterispänning (VDC) | 216 |
| Stommmaterial | tunnplåt |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| EN 50171 | Ja |
| ETIM class | [EC002678] |
| IP-klass | IP34 |
| Max batteristorlek (Ah) | 65 |
| Max Load Inrush Current per Single Output Circuit / 1 ms (A) (SE) | 120 |
| Max belastning, 1 h drifttid (W) | 4500 W |
| Max totalbelastning, 1 h batteridrift (W) | 4500 W |
| Max totalbelastning, 3 h batteridrift (W) | 3340 W |
| Max totalbelastning, nätdrift (VA) | 2580 |
| Nominell anslutningsspänning | 1~ N/PE 220-240 VAC, 50 Hz |
| Antal armaturkretsar | 18 x 250 VA / W |
| Utspänning, batteridrift (VDC) | 216 |
| Nominell utspänning, nätdrift (VAC) | 220-240 VAC |
| Effektförbrukning (VA) | 3680 |
| Required Short Circuit Current per Single Output Circuit (A) (DE) | 11 |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| VOT6506 - TKT65B Användar Guide (Engelska) | File |
| VOT6506 - TKT65B Användar Guide (Finska) | File |
| VOT6506 - TKT65B Användar Guide (svenska) | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | Mått | |
|---|---|---|---|---|
| TEA020 | Batteri 6,5 Ah / 12 V | 151 × 65 × 102 mm | Lägg till i varukorg | |
| TEA021 | Batteri 17 Ah / 12 V | 183 × 79 × 169 mm | Lägg till i varukorg | |
| TEA022 | Batteri 24 Ah / 12 V | 167 × 177 × 126 mm | Lägg till i varukorg | |
| TEA023 | Batteri 38 Ah / 12 V | 199 × 167 × 172 mm | Lägg till i varukorg | |
| TEA024 | Batteri 65 Ah / 12 V | 350 × 169 × 180 mm | Lägg till i varukorg |
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | IP-klass | |
|---|---|---|---|---|
| TK6500B | Batteribox för batterier, plats för batterier 18 x12 V / 15 Ah | IP20 | Lägg till i varukorg | |
| TK6500BP | Batteribox för batterier, plats för batterier 18 x12 V / 15 Ah | IP34 | Lägg till i varukorg | |
| TKT6500 | Batteribox för batterier, plats för batterier 6x12 V / 100Ah | IP20 | Lägg till i varukorg | |
| TKT6500P | Batteribox för batterier, plats för batterier 6 x12 V / 100 Ah | IP34 | Lägg till i varukorg |
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| XJ997 | Batterikabel till ≥15 Ah batterier, TKT65- ja TKT66-centraler | Lägg till i varukorg | |
| XJ997B | Batterikabel till 6,5 Ah batterier, TKT65- ja TKT66-centraler | Lägg till i varukorg | |
| XJ997C | Batterikabel till två batteriboxar, TKT65- ja TKT66-centraler | Lägg till i varukorg | |
| XJ997E | Batterikabel till tre TKT6500 batteriboxar, TKT65- ja TKT66-centraler | Lägg till i varukorg |
