Tapsa Control Nödbelysningscentral TKT6516CP
TKT65xxCX-serien Centralbatterienheter, som alla andra våra Tapsa Control -centralbatterienheterna, tar hand om tester automatiskt.
TKT65xxC är lämplig för medelstora och stora lokaler.
Teknisk data
- matningsspänning 220-240 VAC
- utspänningen i normalläge 220-240 VAC
- utspänningen i batteriläge 216 VDC
- batterispänningen är 216V/DC, vilket möjliggörs genom sammankoppling av 18 stycken 12 volts batterier i serie
- beroende på modell 18, 16 eller 24 utgångar(kretsar)
- max 16 armaturer per utgångskrets
| Produktkod | TKT6516CP | Sähkönumero (FI) | 7123924 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045018386 | |
| Tullkod | 85044095 | Vikt | 50,00 kg | |
| Mått | 276 × 606 × 781 mm | Batterispänning (VDC) | 216 | |
| Stommmaterial | tunnplåt | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | EN 50171 | Ja | |
| ETIM class | [EC002678] | Intelligent Controller | Ja | |
| IP-klass | IP34 | Max batteristorlek (Ah) | 65 | |
| Max Load Inrush Current per Single Output Circuit / 1 ms (A) (SE) | 120 | Max belastning, 1 h drifttid (W) | 4000 W | |
| Max totalbelastning, 1 h batteridrift (W) | 4000 W | Max totalbelastning, 3 h batteridrift (W) | 3340 W | |
| Max totalbelastning, nätdrift (VA) | 2580 | Nominell anslutningsspänning | 1~ N/PE 220-240 VAC, 50 Hz | |
| Antal armaturkretsar | 16 x 250 VA / W | Utspänning, batteridrift (VDC) | 216 | |
| Nominell utspänning, nätdrift (VAC) | 220-240 VAC | Effektförbrukning (VA) | 3680 | |
| Required Short Circuit Current per Single Output Circuit (A) (DE) | 7 | Tapsa Control | Ja |
| Produktkod | TKT6516CP |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 7123924 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045018386 |
| Tullkod | 85044095 |
| Vikt | 50,00 kg |
| Mått | 276 × 606 × 781 mm |
| Batterispänning (VDC) | 216 |
| Stommmaterial | tunnplåt |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| EN 50171 | Ja |
| ETIM class | [EC002678] |
| Intelligent Controller | Ja |
| IP-klass | IP34 |
| Max batteristorlek (Ah) | 65 |
| Max Load Inrush Current per Single Output Circuit / 1 ms (A) (SE) | 120 |
| Max belastning, 1 h drifttid (W) | 4000 W |
| Max totalbelastning, 1 h batteridrift (W) | 4000 W |
| Max totalbelastning, 3 h batteridrift (W) | 3340 W |
| Max totalbelastning, nätdrift (VA) | 2580 |
| Nominell anslutningsspänning | 1~ N/PE 220-240 VAC, 50 Hz |
| Antal armaturkretsar | 16 x 250 VA / W |
| Utspänning, batteridrift (VDC) | 216 |
| Nominell utspänning, nätdrift (VAC) | 220-240 VAC |
| Effektförbrukning (VA) | 3680 |
| Required Short Circuit Current per Single Output Circuit (A) (DE) | 7 |
| Tapsa Control | Ja |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| VOT34 - TKT65C Användar Guide (Engelska) | File |
| VOT34 - TKT65C Användar Guide (Finska) | File |
| VOT34 - TKT65C Användar Guide (svenska) | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TST6501 | BACnet-anslutning TST6501 | Lägg till i varukorg | |
| TST6521 | ACM-anslutning TST6521 | Lägg till i varukorg | |
| TST6524 | WebCM-anslutning TST6524 | Lägg till i varukorg |
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TST5131 | ACM PC -programvara TST5131 | Lägg till i varukorg |
