Easy Combo nödljusarmatur eller hänvisningsarmatur TWTB171W
24-230 V centralmatade Hänvisnings/Nödljusarmatur.
Teknoware Easy Combo är en omkopplingsbar armatur som kan användas antingen som nödbelysning eller hänvisningsarmatur. Det roterbara piktogrammet kan ha pilriktningen pekandes uppåt, nedåt, åt vänster eller höger. När Combo används som hänvisningsarmatur kräver takmontering en separat takkonsol (TWTB104). Utan piktogram kan Combo användas som nödbelysning. Armaturen finns även som nödljus, Easy för korridor.
Easy Combo kan monteras dikt vägg/tak eller halvt infälld tack vare sin praktiska design. Easys breda produktsortiment är ett perfekt val när du vill använda samma typ av armatur för hela fastigheten.
Piktogram köps separat.
| Produktkod | TWTB171W | Sähkönumero (FI) | 4244171 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045024967 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,45 kg | |
| Mått | 265 × 137 × 53 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² (230 V), 2 x 2,5 mm² (24 V) | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| IP-klass | IP40 | Ljuskälla | LED | |
| Ljusflöde (lm) | 170 | Max inmatningseffekt VA | 3,2 VA (24 V), 5,4 VA (230 V) | |
| Max inmatningseffekt W | 2,2 W (24 V), 2,3 W (230 V) | Montage | Tak, Infälld, Yt, Vägg | |
| Nominell anslutningsspänning | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC | Skyddsklass | III (24 V), II (230 V) | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+50 | Överkopplingsbar | Ja | |
| Läsavstånd | 25 m |
| Produktkod | TWTB171W |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4244171 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045024967 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,45 kg |
| Mått | 265 × 137 × 53 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² (230 V), 2 x 2,5 mm² (24 V) |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| IP-klass | IP40 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 170 |
| Max inmatningseffekt VA | 3,2 VA (24 V), 5,4 VA (230 V) |
| Max inmatningseffekt W | 2,2 W (24 V), 2,3 W (230 V) |
| Montage | Tak, Infälld, Yt, Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | III (24 V), II (230 V) |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 25 m |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Easy - VOT113 | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | Läsavstånd | Piktogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PBB100 | Set om piktogram PBB100 | 25 m | Lägg till i varukorg |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWTB120 | Skyddskåpa IK10 TWTB120 | Lägg till i varukorg |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77508B | Bollskydd TW77508B | Lägg till i varukorg | |
| TWTB101 | 7347082 | Easy Combo infälld monteringsram TWTB101 | Lägg till i varukorg |
| TWTB103 | Easy Combo flagghållare TWTB103 | Lägg till i varukorg | |
| TWTB104 | 7347083 | Easy Combo takhållare TWTB104 | Lägg till i varukorg |
| TWTB105 | 7347084 | Easy Combo pendelhållare TWTB105 | Lägg till i varukorg |
| TWTB110 | Easy Combo IP54 tätning TWTB110 | Lägg till i varukorg |

