Stamina Zone Lowbay nödljusarmatur TWS5292WM
ESCAP nödljusarmatur med kondensatordrift och Lumi självtest funktion, drifttid 1 timme i nödljusdrift.
Stamina Zone TWS5292WM är konstruerad för att klara de tuffaste kraven i krävande miljöer.
Armaturen har en slagtålig IK10-stomme i metall och är både dammtät och vattenbeständig (IP65). Tack vare Escap-superkondensatorn fungerar armaturen även i iskalla temperaturer ned till −25 °C. Stamina har flera olika monteringsalternativ och kan även användas som allmänbelysning på 300 lumen när den är ansluten till elnätet. Denna modell har LumiTest-självtestning och är avsedd att belysa öppna ytor.
| Produktkod | TWS5292WM | Sähkönumero (FI) | 4244127 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | E7345673 | GTIN | 6438045024523 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,40 kg | |
| Mått | 265 × 100 × 87 mm | Drifttid (h) | 1 h | |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9007 (Grey aluminium) | Diffusor Material (SE) | Glass | |
| Elektrisk montage | 3/4 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | Escap | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| IK-klass | IK10 | IP-klass | IP65 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 32 | Max inmatningseffekt VA | 11 VA / 3 VA | |
| Montage | Tak, Vägg | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | I | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWS5292WM |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4244127 |
| E-nummer (SE) | E7345673 |
| GTIN | 6438045024523 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,40 kg |
| Mått | 265 × 100 × 87 mm |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material (SE) | Glass |
| Elektrisk montage | 3/4 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IK-klass | IK10 |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 32 |
| Max inmatningseffekt VA | 11 VA / 3 VA |
| Montage | Tak, Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2 | 14 | 1.2 | 2.3 | 1.5 | 2.7 |
| 2.5 | 9 | 1.4 | 3 | 1.6 | 3.2 |
| 3 | 6 | 1.5 | 3.1 | 1.8 | 3.5 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Stamina - VOT111 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | E7345674 | Stamina väggfäste XWT5210 | Lägg till i varukorg |
| XWT5211 | E7345675 | Stamina takfäste WXT5211 | Lägg till i varukorg |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | E7345674 | Stamina väggfäste XWT5210 | Lägg till i varukorg |
| XWT5211 | E7345675 | Stamina takfäste WXT5211 | Lägg till i varukorg |
