Stamina Line Lowbay nödljusarmatur TWS7492WMG
ESCAP nödljusarmatur med 1h kondensatordrift och Lumi Test självtestfunktion
Stamina är konstruerad för utmanande behov i krävande miljöer.
Stamina Line Lowbay TWS7492WMG har ett dammtätt och vattenbeständigt (IP65) slagtåligt hölje av aluminium (IK10). Armaturen har en glaskupol som utgör ett utmärkt skydd mot kemikalier. Tack vare Escap-superkondensatorn fungerar armaturen även i iskalla temperaturer ned till −25 °C. Stamina kan även användas som allmänbelysning när den är ansluten till elnätet. Armaturen har flera monteringsalternativ. Denna modell har LumiTest-självtestning.
| Produktkod | TWS7492WMG | Sähkönumero (FI) | 4148614 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | 7347011 | GTIN | 6438045026398 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,40 kg | |
| Mått | 265 × 100 × 87 mm | Drifttid (h) | 1 h | |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9007 (Grey aluminium) | Diffusor Material (SE) | Glass | |
| Elektrisk montage | 3/4 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | Escap | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| IP-klass | IP65 | Ljuskälla | LED | |
| LumiTest | Ja | Ljusflöde (lm) | 80 | |
| Max inmatningseffekt VA | 11 VA / 3 VA | Max inmatningseffekt W | 7 W | |
| Montage | Tak, Vägg | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | I | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWS7492WMG |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148614 |
| E-nummer (SE) | 7347011 |
| GTIN | 6438045026398 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,40 kg |
| Mått | 265 × 100 × 87 mm |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material (SE) | Glass |
| Elektrisk montage | 3/4 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 80 |
| Max inmatningseffekt VA | 11 VA / 3 VA |
| Max inmatningseffekt W | 7 W |
| Montage | Tak, Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 3 | 5.5 | 15.5 | 1 |
| 3 | 2 | 6.5 | 17 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Stamina - VOT111 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | E7345674 | Stamina väggfäste XWT5210 | Lägg till i varukorg |
| XWT5211 | E7345675 | Stamina takfäste WXT5211 | Lägg till i varukorg |
