Smooth Zone nödljusarmatur TWSA892WA
Escap nödljusarmatur med 1 h kondensatordrift och trådlös övervakning och Lumi Test självtestfunktion
Teknoware Smooth är en liten elegant och extremt hållbar nödljusarmatur som har optimerats för utomhusbruk. Smooth är en kombinerad armatur som kan användas som både nödljusarmatur och allmän belysning på 300 lumen. Armaturen smälter väl in i byggnadens arkitektur tack vare sin eleganta design. Smooth består alltid av två enheter: armaturen och en separat elektronisk inomhusenhet. Smooth inkluderar en 5 meters brandsäker matarkabel mellan enheterna. Armaturen har utformats för utanpåliggande montage på vägg. Smooth har ett slagtåligt gjutet aluminiumhölje (IK10) och är damm- och vattentät (IP65 för armaturens synliga del). Armaturens standardfärg är grafitgrå (RAL 7024), andra färger finns tillgängliga på begäran (t.ex. vit RAL 9003).
Smooth Zone är en kompakt nödljusarmatur som har utformats för effektiv belysning av öppna ytor. Armaturen ger ett brett och jämnt ljusflöde.
| Produktkod | TWSA892WA | Sähkönumero (FI) | 4148574 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045025995 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,40 kg | |
| Mått | 100 × 60 × 110 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 1 h | Stommmaterial | aluminiumgjutning | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL7024 (Graphite grey) | |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | Elektrisk montage | 3/4 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| Escap | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | IP-klass | IP20, IP65 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 32 | Max inmatningseffekt VA | 11 VA / 3 VA | |
| Montage | Vägg | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | I | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWSA892WA |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148574 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045025995 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,40 kg |
| Mått | 100 × 60 × 110 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL7024 (Graphite grey) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 3/4 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP20, IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 32 |
| Max inmatningseffekt VA | 11 VA / 3 VA |
| Montage | Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 9 | 1.4 | 3 | 1.6 | 3.2 |
| 3 | 6 | 1.5 | 3.1 | 1.8 | 3.5 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Smooth - VOT117 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
