Solid Exit hänvisningsarmatur TWT3041WK
Addresserbar 24 V centralmatade hänvisningsarmatur
Solid är Teknowares IP65-klassade produktfamilj inom hänvisnings- och nödljusarmaturer. Solid är speciellt framtagen för krävande förhållanden. Väggmonterade, ensidiga Solid hänvisningsarmaturer levereras med piktogram som är enkla att byta. Armaturen har utformats speciellt för snabb och enkel installation.
Armaturen är helt damm- och vattentät, så att den är lämplig för användning i exempelvis industrilokaler och garage. Escap- och centralmatade armaturer är lämpliga också utomhus.
I sortimentet finns också en modell med en downlight-funktion, som är lämplig till exempel för montering ovanför en dörr.
Piktogram köps separat.
| Produktkod | TWT3041WK | Sähkönumero (FI) | 4244124 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045024493 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,35 kg | |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| IP-klass | IP65 | Ljuskälla | LED | |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA | Max inmatningseffekt W | 3 W | |
| Montage | Yt, Vägg | Nominell anslutningsspänning | 24 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Piktogram | None | Skyddsklass | III | |
| Tapsa Control | Ja | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+50 | |
| Överkopplingsbar | Ja | Läsavstånd | 30 m |
| Produktkod | TWT3041WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4244124 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045024493 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,35 kg |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Max inmatningseffekt W | 3 W |
| Montage | Yt, Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 24 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Piktogram | None |
| Skyddsklass | III |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 30 m |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Solid - VOT105 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | Läsavstånd | Piktogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PB3001E | Piktogram PB3001E | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PB3001ER | 7347101 | Piktogram PB3001ER | 30 m | | Lägg till i varukorg |
| PB3002E | Piktogram PB3002E | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PB3002ER | 7347102 | Piktogram PB3002ER | 30 m | | Lägg till i varukorg |
| PB3003E | Piktogram PB3003E | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PB3003ER | 7347103 | Piktogram PB3003ER | 30 m | | Lägg till i varukorg |
| PB3005E | Piktogram PB3005E | 30 m | | Lägg till i varukorg |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWT3001 | Solid infälld monteringsram TWT3001 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3002 | 7347085 | Solid vägghållare TWT3002 | Lägg till i varukorg |
| TWT3003 | Solid flagghållare TWT3003 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3004 | Solid takhållare TWT3004 | Lägg till i varukorg |
