ESC 81 LED hänvisningsarmatur Y8141WK169
Adresserbar 24 V centralmatade LED-hänvisningsarmatur, komplett med enkelsidigt piktogram, pil ner, 60 m läsavstånd (enskild förpackade TWT8141WK)
ESC 81 är en innovativ LED-hänvisningsarmatur utrustad med en ljusskylt. Den kombinerar den senaste tekniken med modern armaturdesign.
Jämnt belysta ljusskyltar, låg strömförbrukning och slanka armaturer är resultatet av Teknowares banbrytande kompetens inom elektronik- och produktdesign. Armaturen kan användas både ensidig och dubbelsidig, och monteras på ytan eller infälld.
ESC 81 är särskilt enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Artiklar med Y i benämningen är komplett med piktogram.
| Produktkod | Y8141WK169 | Sähkönumero (FI) | 4281517 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045016702 | |
| Tullkod | 94056080 | Vikt | 1,40 kg | |
| Mått | 410 × 390 × 46 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | IP-klass | IP43 | |
| Ljuskälla | LED | Montage | Tak, Vägg | |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld | Nominell anslutningsspänning | 24 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Piktogram | ner | Håltagning för infälld montering | 45 x 415 | |
| Tapsa Control | Ja | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Överkopplingsbar | Ja | Läsavstånd | 60 m |
| Produktkod | Y8141WK169 |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4281517 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045016702 |
| Tullkod | 94056080 |
| Vikt | 1,40 kg |
| Mått | 410 × 390 × 46 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| Montage | Tak, Vägg |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 24 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Piktogram | ner |
| Håltagning för infälld montering | 45 x 415 |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 60 m |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning ESC 81 - VOT52 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Installationsvideor
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77510B | 7341214 | Bollskydd TW77510B | Lägg till i varukorg |
| TWT8101 | Infälld monteringsram TWT8101 | Lägg till i varukorg | |
| TWT8102 | Flag bracket TWT8102 | Lägg till i varukorg | |
| TWT9000 | Pendelhållare TWT9000 | Lägg till i varukorg |
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | Läsavstånd | Piktogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| XWT8101 | 7341207 | Vit täckdekal XWT8101 | | Lägg till i varukorg | |
| XWT8106 | Vit täckdekal XWT8106 | | Lägg till i varukorg |
