Zonespot II Lowbay nödljusarmatur TWT0451WK
Adresserbar 230 V centralmatade LED-nödljusarmatur
Zonespot II Lowbay är en liten och elegant nödljusarmatur, för infällt montage. Den är speciellt utformad för att belysa öppna områden. Zonespot II Lowbay drar nytta av den senaste LED-tekniken.
| Produktkod | TWT0451WK | Sähkönumero (FI) | 4281040 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045012230 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,40 kg | |
| Mått | 100 × 100 × 50 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | Intelligent Controller | Ja | |
| IP-klass | IP20 | Ljuskälla | LED | |
| Ljusflöde (lm) | 280 | Max inmatningseffekt VA | 10 VA | |
| Max inmatningseffekt W | 5,5 W | Montage | Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Skyddsklass | I | |
| Håltagning för infälld montering | ø75 | Tapsa Control | Ja | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT0451WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4281040 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045012230 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,40 kg |
| Mått | 100 × 100 × 50 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Ja |
| IP-klass | IP20 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 280 |
| Max inmatningseffekt VA | 10 VA |
| Max inmatningseffekt W | 5,5 W |
| Montage | Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | I |
| Håltagning för infälld montering | ø75 |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 4.3 | 5.5 | 10 | 10 | 5.5 |
| 4 | 1.9 | 6 | 11 | 11 | 6 |
| 6 | 1.6 | 6 | 11 | 11 | 6 |

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 4.3 | 5 | 11 | 1 |
| 4 | 1.7 | 4 | 14 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Zonespot II, Infälld montage - VOT69 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TMT389 | Tätningsring TMT389 | Lägg till i varukorg |
