Zonespot II Highbay nödljusarmatur TWS8492WMC
ESCAP nödljusarmatur med 1 h kondensatordrift och Lumi Test självtestfunktion
Zonespot II Highbay är en utanpåliggande nödljusarmatur särskilt lämpad för utrymmen med höga takhöjder. Armaturens optik är framtagen för att ge en bred, jämn ljusbild som effektivt lyser upp öppna utrymmen.
Tack vare skyddsklass IP43 kan Zonespot II även användas i fuktiga utrymmen. Armaturen är mycket installationsvänlig tack vare en separat sockel som ansluts till strömförsörjningen.
| Produktkod | TWS8492WMC | Sähkönumero (FI) | 4148683 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | 7346940 | GTIN | 6438045027661 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,90 kg | |
| Mått | 180 × 180 × 50 mm | Drifttid (h) | 1 h | |
| Stommmaterial | plast | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material (SE) | Acryle | |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | EN 60598-2-22 | Ja | |
| Escap | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | IP-klass | IP43 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 110 | Max inmatningseffekt VA | 3 VA | |
| Montage | Yt | Montage (med tillbehör) | Pendel | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Skyddsklass | II | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWS8492WMC |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148683 |
| E-nummer (SE) | 7346940 |
| GTIN | 6438045027661 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,90 kg |
| Mått | 180 × 180 × 50 mm |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 110 |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Montage | Yt |
| Montage (med tillbehör) | Pendel |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | II |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 27 | 2.5 | 5 | 5 | 2.5 |
| 3 | 18 | 2.5 | 5.5 | 5.5 | 2.5 |
| 4 | 10 | 2.5 | 5.5 | 5.5 | 2.5 |
| 6 | 4.5 | 3 | 6 | 6 | 3 |
| 8 | 2.5 | 3 | 6.5 | 6.5 | 3 |
| 10 | 1.5 | 3 | 7 | 7 | 3 |
| 12 | 1.25 | 3 | 7 | 7 | 3 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Line/Zonespot, Yt montage - VOT79 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg | |
| TWT9202 | 7347087 | Vägghållare TWT9202 | Lägg till i varukorg |
