Linespot II Lowbay nödljusarmatur TWT9951WKT
Adresserbar 230 V centralmatade LED-nödljusarmatur
Linespot II Lowbay är en ytmonterad nödljusarmatur för takhöjder på 2-4 meter. Armaturen använder sig av LED-teknik. Dess optik är utformad för att ge en lång och smal ljusbild som belyser korridorer och utrymningsvägar effektivt.
Tack vare att Linespot II är IP43- klassad är den även lämplig för fuktiga miljöer. Linespot II är enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
| Produktkod | TWT9951WKT | Sähkönumero (FI) | 4148823 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 06438045029139 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,50 kg | |
| Mått | 180 × 180 × 50 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9005 (Jet black) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | Intelligent Controller | Ja | |
| IP-klass | IP43 | Ljuskälla | LED | |
| Ljusflöde (lm) | 230 | Max inmatningseffekt VA | 10 VA | |
| Max inmatningseffekt W | 5,5 W | Montage | Yt | |
| Montage (med tillbehör) | Pendel | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Skyddsklass | II | Tapsa Control | Ja | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT9951WKT |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148823 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 06438045029139 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,50 kg |
| Mått | 180 × 180 × 50 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9005 (Jet black) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Ja |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 230 |
| Max inmatningseffekt VA | 10 VA |
| Max inmatningseffekt W | 5,5 W |
| Montage | Yt |
| Montage (med tillbehör) | Pendel |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | II |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 7.5 | 9 | 21 | 1 |
| 4 | 3 | 10 | 28 | 1 |
| 6 | 1.5 | 9 | 22 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Line/Zonespot, Yt montage - VOT79 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg |
