Zonespot II Lowbay nödljusarmatur TWS0492WAC
Escap LED-nödljusarmatur med 1 h kondensatordrift och trådlös övervakning
Zonespot II Lowbay är en liten och elegant nödljusarmatur, för infällt montage. Den är speciellt utformad för att belysa öppna områden.
| Produktkod | TWS0492WAC | Sähkönumero (FI) | 4282200 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045019604 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,80 kg | |
| Mått | 100 × 100 × 50 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 1 h | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Ja | Escap | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| IP-klass | IP20 | Ljuskälla | LED | |
| LumiTest | Ja | Ljusflöde (lm) | 115 | |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA | Montage | Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Skyddsklass | I | |
| Håltagning för infälld montering | ø75 | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWS0492WAC |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4282200 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045019604 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,80 kg |
| Mått | 100 × 100 × 50 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP20 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 115 |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Montage | Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Håltagning för infälld montering | ø75 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 2 | 4 | 8 | 8 | 4 |
| 3 | 1.6 | 4 | 8 | 8 | 4 |
| 4 | 1.4 | 3 | 8.5 | 8.5 | 3 |

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 2 | 4 | 8 | 1 |
| 3 | 1.6 | 4 | 8 | 1 |
| 4 | 1.4 | 3.7 | 7.5 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Zonespot II, Infälld montage - VOT69 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TMT389 | Tätningsring TMT389 | Lägg till i varukorg |
