ESC 80 hänvisningsarmatur TWS8092WAT
ESCAP LED-hänvisningsarmatur med 1 h kondensatordrift och trådlös övervakning och Lumi Test självtestfunktion
ESC 80 är en hänvisningsarmatur utrustad med en ljusskylt som kombinerar den senaste tekniken med modern armaturdesign. Tack vare Teknowares innovativa elektronik- och produktdesign, har ESC 80-armaturen ett jämnt belyst piktogram, låg strömförbrukning, samt ett slankt utseende.
Det går att välja mellan tre olika armaturstorlekar. ESC 80-armaturer kan användas både ensidiga och dubbelsidiga, och monteras på ytan eller infällda. ESC 80 är särskilt enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Piktogram köps separat.
| Produktkod | TWS8092WAT | Sähkönumero (FI) | 4148748 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 06438045028385 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,42 kg | |
| Mått | 268 × 40 × 185 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 1 h | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9005 (Jet black) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| Escap | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | IP-klass | IP43 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Max inmatningseffekt VA | 4 VA | Montage | Tak, Vägg | |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Piktogram | None | Skyddsklass | II | |
| Håltagning för infälld montering | 45 x 275 | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja | Läsavstånd | 20 m, 26 m, 30 m |
| Produktkod | TWS8092WAT |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148748 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 06438045028385 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,42 kg |
| Mått | 268 × 40 × 185 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9005 (Jet black) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Max inmatningseffekt VA | 4 VA |
| Montage | Tak, Vägg |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Piktogram | None |
| Skyddsklass | II |
| Håltagning för infälld montering | 45 x 275 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 20 m, 26 m, 30 m |
Måttritningar



Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
| Installationsanvisning ESC 80 - VOT51 | File |
Installationsvideor
Produkter som krävs
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg |
