Linespot II Lowbay nödljusarmatur Y1453WA
3 h batteri LED-nödljusarmatur med Aalto Control trådlös övervakning och Lumi Test självtestfunktion (enskild förpackade TWT1453WA)
Den kompakta och eleganta nödljusarmaturen Linespot II Lowbay är särskilt utformad för korridorbelysning. Armaturen monteras infälld; storleken på det infällda monteringshålet är Ø 75 mm. Linespot II Lowbays utformning är en diskret lösning för energieffektiv nödbelysning. Den ger en lång och smal ljusbild som lyser upp utrymningsvägen effektivt.
| Produktkod | Y1453WA | Sähkönumero (FI) | 4281547 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045017082 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,90 kg | |
| Mått | 385 × 115 × 95 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 3 | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | |
| IP-klass | IP20 | Ljuskälla | LED | |
| LumiTest | Ja | Ljusflöde (lm) | 250 | |
| Max inmatningseffekt VA | 4,8 VA | Montage | Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Skyddsklass | I | |
| Håltagning för infälld montering | ø75 | Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | Y1453WA |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4281547 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045017082 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,90 kg |
| Mått | 385 × 115 × 95 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 3 |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP20 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 250 |
| Max inmatningseffekt VA | 4,8 VA |
| Montage | Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Håltagning för infälld montering | ø75 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 7.5 | 9 | 21 | 1 |
| 4 | 3 | 10 | 28 | 1 |
| 6 | 1.5 | 9 | 22 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Linespot II, Infälld montage - VOT71 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TMT389 | Tätningsring TMT389 | Lägg till i varukorg |
