Smooth Zone nödljusarmatur TWTA853WMF
3 h batteri nödljusarmatur med Lumi Test självtestfunktion
Teknoware Smooth är en kompakt och elegant men extremt hållbar nödljusarmatur som har optimerats för utomhusbruk. Armaturen smälter in i byggnadens arkitektur tack vare sin eleganta design. Smooth består alltid av två enheter: armaturen och en separat elektronisk inomhusenhet. Smooth levereras med 5 meters brandsäker matarkabel mellan enheterna. Armaturen har utformats för att moteras på en vägg. Smooth har ett slagtåligt gjutet aluminiumhölje (IK10) och är damm- och vattentät (IP65 för armaturens synliga del). Armaturens standardfärg är grafitgrå (RAL 7024), andra färger finns tillgängliga på begäran.
Smooth Zone är en kompakt nödljusarmatur som har utformats för effektiv belysning av öppna ytor. Armaturen ger en bred och jämn ljusbild.
| Produktkod | TWTA853WMF | Sähkönumero (FI) | 4148659 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045026848 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,50 kg | |
| Mått | 100 × 60 × 110 mm | Drifttid (h) | 3 | |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL7024 (Graphite grey) | Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | IP-klass | IP20, IP65 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 201 | Max inmatningseffekt VA | 6 VA | |
| Montage | Infälld | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | III | Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWTA853WMF |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148659 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045026848 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,50 kg |
| Mått | 100 × 60 × 110 mm |
| Drifttid (h) | 3 |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL7024 (Graphite grey) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| IP-klass | IP20, IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 201 |
| Max inmatningseffekt VA | 6 VA |
| Montage | Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | III |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 13 | 2.4 | 4.5 | 2.5 | 6 |
| 3 | 9 | 2.6 | 5 | 2.8 | 6.5 |
| 4 | 5 | 3 | 5.2 | 3.4 | 7 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Smooth - VOT117 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
