Solid Exit hänvisningsarmatur Y3092WA140
Escap hänvisningsarmatur med 1 h kondensatordrift och trådlös övervakning och Lumi Test självtestfunktion, komplett med set om 3 piktogram, 30 m läsavstånd (enskild förpackade TWS3092WA)
Solid är Teknowares IP65-klassade produktfamilj inom hänvisnings- och nödljusarmaturer. Solid är speciellt framtagen för krävande förhållanden. Väggmonterade, ensidiga Solid hänvisningsarmaturer levereras med piktogram som är enkla att byta. Armaturen har utformats speciellt för snabb och enkel installation.
Armaturen är helt damm- och vattentät, så att den är lämplig för användning i exempelvis industrilokaler och garage. Escap- och centralmatade armaturer är lämpliga också utomhus.
I sortimentet finns också en modell med en downlight-funktion, som är lämplig till exempel för montering ovanför en dörr.
Artiklar med Y i benämningen är komplett med piktogram.
| Produktkod | Y3092WA140 | Sähkönumero (FI) | 4210633 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045022154 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,35 kg | |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 1 h | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| Escap | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | |
| IP-klass | IP65 | Ljuskälla | LED | |
| LumiTest | Ja | Max inmatningseffekt VA | 4 VA | |
| Montage | Yt, Vägg | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Piktogram | piktogramset ner, höger, vänster | Skyddsklass | II | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25…+35 | Överkopplingsbar | Ja | |
| Läsavstånd | 30 m |
| Produktkod | Y3092WA140 |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4210633 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045022154 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,35 kg |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Max inmatningseffekt VA | 4 VA |
| Montage | Yt, Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Piktogram | piktogramset ner, höger, vänster |
| Skyddsklass | II |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25…+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 30 m |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Solid - VOT105 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWT3001 | Solid infälld monteringsram TWT3001 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3002 | 7347085 | Solid vägghållare TWT3002 | Lägg till i varukorg |
| TWT3003 | Solid flagghållare TWT3003 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3004 | Solid takhållare TWT3004 | Lägg till i varukorg |
