ESC 80 hänvisningsarmatur TWT8041W
24 V centralmatade LED-hänvisningsarmatur
ESC 80 är en hänvisningsarmatur utrustad med en ljusskylt som kombinerar den senaste tekniken med modern armaturdesign. Tack vare Teknowares innovativa elektronik- och produktdesign, har ESC 80-armaturen ett jämnt belyst piktogram, låg strömförbrukning, samt ett slankt utseende.
Det går att välja mellan tre olika armaturstorlekar. ESC 80-armaturer kan användas både ensidiga och dubbelsidiga, och monteras på ytan eller infällda.
ESC 80 är särskilt enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Piktogram köps separat.
| Produktkod | TWT8041W | Sähkönumero (FI) | 4211311 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045011790 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,69 kg | |
| Mått | 268 × 40 × 185 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | IP-klass | IP43 | |
| Ljuskälla | LED | Max inmatningseffekt VA | 2 VA | |
| Max inmatningseffekt W | 2,5 W | Montage | Tak, Vägg | |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld | Nominell anslutningsspänning | 24 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Piktogram | None | Skyddsklass | III | |
| Håltagning för infälld montering | 45 x 275 | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Överkopplingsbar | Ja | Läsavstånd | 20 m, 26 m, 30 m |
| Produktkod | TWT8041W |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4211311 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045011790 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,69 kg |
| Mått | 268 × 40 × 185 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| Max inmatningseffekt VA | 2 VA |
| Max inmatningseffekt W | 2,5 W |
| Montage | Tak, Vägg |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 24 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Piktogram | None |
| Skyddsklass | III |
| Håltagning för infälld montering | 45 x 275 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 20 m, 26 m, 30 m |
Måttritningar



Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2 | 1.1 | 0.5 | 1 | 1.5 | 2 |
| 2.5 | 0.7 | 1.5 | 2 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
| Installationsanvisning ESC 80 - VOT51 | File |
Produkter som krävs
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWT9000 | Pendelhållare TWT9000 | Lägg till i varukorg |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg | |
| TWT8001 | Infälld monteringsram TWT8001 | Lägg till i varukorg | |
| TWT9000 | Pendelhållare TWT9000 | Lägg till i varukorg | |
| TWT9002 | 7341193 | Flag bracket TWT9002 | Lägg till i varukorg |



