ESC 80 dimmad hänvisningsarmatur TWT8051WKRT
Adresserbar 230 V centralmatade dimmad hänvisningsarmatur
ESC 80 är en hänvisningsarmatur utrustad med en ljusskylt som kombinerar den senaste tekniken med modern armaturdesign. ESC 80 TWT8051WKRT är dimmad i normalläge för att förhindra störande ljus från hänvisningsarmaturen i mörka miljöer. Ljuset ställs in på full ljusstyrka med hjälp av en intelligent kontrollenhet, en lokal kontrollenhet eller automatiskt i en nödsituation.
Tack vare Teknowares innovativa elektronik- och produktdesign, har ESC 80 -armaturen ett jämnt belyst piktogram, låg strömförbrukning, samt ett slankt utseende.
Det går att välja mellan tre olika armaturstorlekar. ESC 80 -armaturer kan användas både ensidiga och dubbelsidiga, och monteras på ytan eller infällda. ESC 80 är särskilt enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Piktogram köps separat.
| Produktkod | TWT8051WKRT | Sähkönumero (FI) | 4148764 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 06438045028545 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,69 kg | |
| Mått | 268 × 40 × 185 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9005 (Jet black) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| IP-klass | IP43 | Ljuskälla | LED | |
| Max inmatningseffekt VA | 6,6 VA | Max inmatningseffekt W | 4,2 W | |
| Montage | Tak, Vägg | Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Piktogram | None | |
| Skyddsklass | II | Håltagning för infälld montering | 45 x 275 | |
| Tapsa Control | Ja | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Överkopplingsbar | Ja | Läsavstånd | 20 m, 26 m, 30 m |
| Produktkod | TWT8051WKRT |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148764 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 06438045028545 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,69 kg |
| Mått | 268 × 40 × 185 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9005 (Jet black) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| Max inmatningseffekt VA | 6,6 VA |
| Max inmatningseffekt W | 4,2 W |
| Montage | Tak, Vägg |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Piktogram | None |
| Skyddsklass | II |
| Håltagning för infälld montering | 45 x 275 |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 20 m, 26 m, 30 m |
Måttritningar



Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
| Installationsanvisning ESC 80 - VOT51 | File |
Installationsvideor
Produkter som krävs
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg |
